Բիզնես-դասընթացավար՝  Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Թրփանճեան առողջապահական գիտությունների ֆակուլտետի Առողջապահական ծառայությունների հետազոտման և զարգացման կենտրոնի «Ձեռներեցներ առողջապահության ոլորտում» (ՁԱՈ) ծրագրում
Դիմելու վերջնաժամկետ՝ փետրվարի 2, 2024
ՀԱՀ ՁԱՈ ծրագիրը փնտրում է բիզնես դասընթացավար՝ 60-ժամյա «Ձեռնարկատիրական հմտություններ» դասընթացն իրականցնելու համար։ Դասընթացը ՁԱՈ ծրագրի կրթական բաղադրիչի հենասյուն առարկաներից մեկն է և ծրագրի դիմորդներին (առողջապահության ոլորտում ներկա և ապագա ձեռներեցներին) տալիս է ձեռներեցության և բիզնեսի պլանավորման հիմնարար գիտելիքներ։ Դասընթացն իրականացվում է հայերենով, տարվա մեջ երկու անգամ (գարուն, աշուն), աշխատանքային օրերի երեկոյան ժամերին և ոչ աշխատանքային օրերին՝ ծածկելով շաբաթական առավելագույնը 10 ժամ։
Ծրագրի մասին
ՁԱՈ ծրագիրը նպատակ ունի բարձրացնել որակյան առողջապահական ծառայությունների հասանելիությունը Հայաստանի փոքր մարզային քաղաքներում և գյուղական համայնքներում՝ աջակցելով ոլորտի ձեռներեցներին հիմնել կամ ընդլայնել իրենց մասնավոր գործունեությունը։ Ծրագրի հիմնական բաղադրիչները ներառում են ձեռներեցության և բուժօգնության որակի ոլորտներում կրթության տրամադրումը, ֆինանսական աջակցությունը և շարունակական մասնագիտական աջակցությունը (ավելին՝ eih-trdp.aua.am, fb.com/ eih.trdp